Kraniosakrálna terapia je jemná, neinvazívna metóda manuálnej – dotykovej terapie.
Kraniosakrálny systém je tvorený tekutinou nachádzajúcou sa v mozgu a v mieche, ako aj systémom všetkých membrán obklopujúcich a chrániacich mozog a miechu a tiež štruktúrami, ktoré ich prepájajú a vypĺňajú. Názov je odvodený z latinčiny: Cranium (lebka) a Sacrum (krížová kosť).
Základná cena je 50€, v ktorej je zahrnutá konzultácia a terapia v dĺžke približne 60 minút. Cena aj dĺžka terapie sa môže líšiť od typu problému.
Zakladateľ biomechanického modelu kraniosakrálnej terapie, lekár-neurochirurg Dr. Upledger o svojej metóde hovorí: „V membránovom systéme mozgových a miechových blán od lebky cez chrbticu až ku krížovej kosti v pravidelnom rytme pulzuje mozgovo-miechová tekutina. Táto pulzácia sa označuje aj ako dych života, či ako vrodená liečivá múdrosť tela. Ide o celkom odlišný rytmus, nezávislý od dýchacieho a srdcového rytmu. Každý človek má k dispozícii svojho „vnútorného lekára“ alebo „vnútornú múdrosť“, ktorá dokáže vysledovať všetky zdravotné problémy, a ktorá takisto vie, ako sa dajú tieto problémy vyriešiť. Kraniosakrálny terapeut nadviaže „dialóg s týmto vnútorným lekárom alebo vnútornou múdrosťou“, a počas terapie sa snaží zapojiť do procesu liečby centrálny nervový systém, t.j. mozog, miechu a jej obaly, čím sa následne aktivuje hormonálny a imunitný systém človeka…“
Terapiu možno využiť u chronických stavov, ako aj v prípade akútnych ťažkostí. Môže sa kombinovať s inými druhmi liečebných terapií.
Pomáha
- pri strese, napätí, poruchách koncentrácie,
- migrénach, bolestiach hlavy, chrbtice, kĺbov i svalov,
- chronickej únave, stavoch vyčerpania,
- depresiách, úzkostných stavoch a nespavosti,
- posilňuje imunitný systém a celkovú vitalitu organizmu,
- pri hormonálnych poruchách, problémoch menštruačného cyklu, neplodnosti,
- problémoch s dýchacími cestami, alergiami alebo astmou,
- pri škúlení, vysokom očnom tlaku, hučaní v ušiach, problémoch s rovnováhou,
- škrípaní zubov, zubnej neuralgii, problémoch s čeľustnými kĺbmi,
- uvoľňuje blokády vzniknuté v dôsledku úrazov i emocionálnych zranení, tráum,
- je odporúčaná ako doplnok poúrazovej a pooperačnej rekonvalescencie,
- u detí pri poruchách učenia, pozornosti, hyperaktivite, úzkosti či nočnom pomočovaní,
- v tehotenstve uvoľňuje psychiku i telo, mobilizuje prirodzené adaptačné procesy tela,
- dodáva energiu pre životné zmeny a vyjadrenie seba samého.
Kontraindikácie
- Vnútrolebečné a vnútromiechové krvácanie
- Čerstvá fraktúra lebky alebo stavcov
- Kompresia mozgu a miechy
- Tumory, aneuryzmy či hematómy v kraniosakrálnom systéme
- Únik mozgovomiechovej tekutiny
- Kŕčové žily
- Akútne infekčné ochorenie
- Schizofrénia a akútna psychóza
- Prvý trimester tehotenstva
Upozornenie: Kraniosakrálna terapia nie je náhradou za lekárske vyšetrenie, diagnostiku a akúkoľvek lekársku starostlivosť. Táto terapia je určená ako doplnok a podpora.
O mne
Vzdelanie a prax diplomovanej zdravotnej sestry mi poskytli odrazový mostík pre štúdium kraniosakrálnej terapie.
Titul diplomovaný kraniosakrálny praktik som získala na MENTAS-Akademie vo Viedni. MENTAS-Akademie spojila výučbu biomechanického modelu kraniosakrálnej terapie s metódou kineziológie, kde pomocou svalového testu praktik získa prístup k informáciám z hlbších vrstiev nášho vedomia.
Tento tvz. bioenergetický model kraniosakrálnej terapie sústreďuje pozornosť nielen na symptómy alebo problémy, ale hlavne na proces vývinu resp. posolstvo, ktoré je s tým spojené a na pocity, ktoré tento stav vyvolal. V tejto terapii slúži svalový test na spoznanie súvislostí s momentálnym stavom klienta.
Priebeh terapie
Terapia trvá cca 50-60 minút (u detí cca 30 minút v závislosti od veku). Vstupnou konzultáciou získam informácie o zdravotnom stave a životných okolnostiach, ktoré majú mať vplyv na život klienta. Pomocou svalového testu získavam priebežne počas celej terapie dodatočné informácie o danom probléme a o reakcii resp. ďalšom smerovaní terapie. Klient leží oblečený na masážnom stole prevažne na chrbte. Ošetrenie samotné spočíva v jemných dotykoch, predovšetkým na lebke a v hrudnej, brušnej a panvovej oblasti.
Terapeut jemným dotykom skúma pohyb kostí, fascií (väzivových obalov) a tekutín, ktorý je prejavom fungovania kraniosakrálneho systému. Vďaka tomu dokáže v systéme odhaliť obmedzenia, ktoré bránia zdravým a prirodzeným funkciám organizmu, a veľmi jemne systém koriguje. Môže odhaliť aj miesta zapuzdrenej energie v tkanivách, kde sú uložené spomienky a mentálne programy, spôsobené psychickým stresom a traumami. Ak sa táto energia uvoľní, úľava nastane na emocionálnej aj fyzickej úrovni.